niedziela, 19 października 2014

Dorsz zapiekany z natką pietruszki i czosnkiem

Zainspirowana przepisem Grzegorza Łapanowskiego, postanowiłam upiec dorsza pod pierzynką z bułki tartej, natki pietruszki, czosnku oraz soku z cytryny :)



Składniki:
ok 500 g fileta z dorsza
100 g bułki tartej
70 g masła
kilka gałązek natki pietruszki
2 ząbki czosnku
cytryna
sól i pieprz czarny

Wykonanie:
Filet oczyścić, umyć i wysuszyć.
Przyprawić solą i pieprzem.Włożyć do nagrzanego piekarnika do 200 *C na 6 minut.

Bułkę tartą podprażyć na maśle na złoty kolor. Przełożyć do miseczki, dodać natkę pietruszki, masło, czosnek przeciśnięty przez praskę, sok z cytryny oraz sól i pieprz. Wymieszać dokładnie.
Ułożyć grubą warstwę kruszonki na filetach i zapiekać w piekarniku jeszcze kilka minut.

Smacznego! :)




Owsianka z kawałkami jabłek, winogronem i lekką cynamonową nutą

W ostatnim czasie, owsianka często gości na moim stole. Żeby za szybko mi się nie znudziła, próbuję ją sobie urozmaicać:)

Raz robię na wodzie, innym razem na mleku. 
Dodaje do niej  różne owoce, migdały oraz orzechy.

Owsianka dostarcza nam sporo energii a do tego jest sycąca i zdrowa :)
Miłej niedzieli :)



Składniki:
1 szklanka mleka
4-5 łyżek płatków owsianych górskich
1/2 jabłka
kilka czerwonych winogron
szczypta cynamonu

Wykonanie:
Do mleka dodajemy płatki owsiane z cynamonem.
Gotować ok 4 minuty na małym ogniu.

Następnie dodać umyte i pokrojone w kostkę owoce.

Smacznego! :)



niedziela, 12 października 2014

Omlet z płatkami owsianymi i owocami

Mojej dzisiejszej kawie, towarzyszył lekki omlet z kawałkami ananasa, banana i orzechami.
Zamiast mąki użyłam płatków owsianych i dodałam połowę banana, dzięki czemu był lekko wilgotny.

Omlet jest szybki w przygotowaniu a do tego pożywny :)
Można go zabrać w pojemniku do szkoły lub do pracy.


Jeżeli lubicie ciężkie i tłuste omlety, nie próbujcie tego przepisu :)


Składniki:
2 jajka ( 2 białka+ 1 żółtko)
50 g płatków owsianych
0,5 łyżeczki kakao
1 średni banan
orzechy
plasterek świeżego ananasa

Wykonanie:
Do blendera wrzucamy 2 białka, jedno żółtko, płatki owsiane, kakao i pół banana pokrojonego w krążki.
Miksujemy wszystko dokładnie i wylewamy na rozgrzaną teflonową patelnię beż użycia niepotrzebnego tłuszczu.

Jeżeli patelnia jest w dobrym stanie, omlet nie będzie się do niej przyklejał.
Należy dać mu chwilkę, żeby mógł się dobrze przypiec i dopiero wtedy podważamy go delikatnie i przekręcamy na drugą stronę.

Nie dodałam do omleta żadnego cukru,  podałam go z pokrojonymi w kostkę owocami i orzechami.
Dzięki owocom jest wystarczająco słodki :)

Miłej niedzieli :)



sobota, 11 października 2014

Lekka owsianka z owocami

Propozycja na lekkie i zdrowe śniadanko :)



Składniki:
4 łyżki płatków owsianych błyskawicznych
1 szklanka wody
szczypta soli
plasterek ananasa
pół małego banana
1-2 łyżeczki żurawiny


Wykonanie:
Do wrzącej wody wsypać owsiankę, szczyptę soli i mieszać dość często, żeby nie przywarła.
Dodać pokrojonego ananasa, banana oraz żurawinę.
Wymieszać i przełożyć do miseczki ,


Ps.  Zamiast wody można użyć mleko lub wymieszać pół na pół :)
Smacznie i zdrowo :)


piątek, 10 października 2014

Shoarma z kurczaka






Składniki:
0,5 kg piersi z kurczaka luz indyka
1 łyżeczka papryki słodkiej
1/2 łyżeczki papryki ostrej
2 łyżeczki mieszanki przyprawy Tureckiej Biolevita*
oliwa lub olej
*Warzywa i przyprawy suszone(w różnych proporcjach): papryka, oregano, rozmaryn, kolendra, bazylia, majeranek, curry), ziele angielskie, gałka muszkatołowa, cząber, tymianek, kmin rzymski, czosnek, cebula, chilli, sól, naturalny ekstrakt papryki

Wykonanie:
Wszystkie przyprawy wymieszać ze sobą, dodać ok 4-5 łyżek oleju i dokładnie wymieszać.
Pierś z kurczaka umyć i oczyścić. Pokroić w paski lub w kostkę.
Pokrojone mięso natrzeć, wcześniej przygotowaną marynatą i odstawić na ok godzinkę.
Następnie smażymy mięso na teflonowej patelni bez dodatkowego tłuszczu.

Można podawać z ryżem, frytkami, chlebkiem pita lub pieczonymi ziemniaczkami.

Sos:
ok 200-300 g jogurtu greckiego'
2 ząbki czosnku
troszkę świeżej drobno posiekanej natki pietruszki (może być suszona)
sól i pieprz

Do jogurtu dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, natkę pietruszki oraz sól i pieprz.
Wszystko dokładnie wymieszać i odstawić na ok 10 minut, żeby składniki się przegryzły :)






sobota, 27 września 2014

Leniwa sałatka z mixem sałatkowym Biolevita :)

Jeżeli wracacie zmęczeni z pracy i nie macie ochoty poświęcać dużo czasu na przygotowanie posiłku, mam dla Was rozwiązanie :)
Oczywiście jeżeli lubicie sałatki :)



Otrzymałam od firmy Bolevita mixy sałatkowe, które świetnie się sprawdzają w takich właśnie sytuacjach :)
Są również dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących, ponieważ z ich pomocą możemy szybko przygotować sałatkę w pracy :)



Na stronie www.biolevita.pl możemy przeczytać:

Skład:

Olej rzepakowy tłoczony na zimnio 52%, słonecznik łuskany 40%, mieszanka przyprawowa 8% (sól, cukier, marchew, papryka, pietruszka, pasternak, szczypiorek, cebula, koper, natka pietruszki, ziele angielskie, kolendra, kurkuma, pieprz, ekstrakty przypraw, olej rzepakowy)

Opis:

Kompozycja trzech składników: oleju rzepakowego, naturalnych przypraw oraz łuskanego słonecznika. Odpowiednio dobrane proporcje nadadzą wyjątkowego smaku szybkiej sałatce.
Produkt stworzony z myślą o osobach ceniących nietuzinkowe smaki oraz oryginalność codziennych sałatek. Mix sałatkowy sprawdzi się idealnie poza domem, w pracy, na wycieczkach oraz wszędzie tam gdzie będziemy chcieli stworzyć szybką i wyrazista w smaku sałatkę.


Składniki:
mix sałat
ser feta
pomidor
natka pietruszki
ser feta
mix sałatkowy Biolevita

Przygotowanie:
Wsypać do miski mix sałat, dodać pokrojonego pomidora, ser feta i posiekaną natkę pietruszki.
Na koniec wystarczy dodać zawartość mixu sałatkowego, ziarenka słonecznika, mieszankę przypraw oraz olej sałatkowy:)

Szybko, smacznie i zdrowo :)








Sałatka z camembertem blue, tuńczykiem i pesto z natki pietruszki i prażonego słonecznika

Witam Was ciepło po miesięcznej przerwie :)

Co prawda ciepłe dni mamy już za sobą, ale to nie znaczy, że musimy się tym zamartwiać :)
Będę mogła spędzić więcej czasu w kuchni, bez wyrzutów sumienia, że uciekają mi  piękne słoneczne dni ;)

Na dzień dobry przywitam Was sałatką z serem camembert blue, tuńczykiem oraz zielonym pesto z natki pietruszki i ziarenek słonecznika :)


Składniki:
mix sałat
kilka pomidorków koktajlowych
pół puszki tuńczyka
ok 60 g sera camembert blue
pesto z natki pietruszki i ziaren słonecznika*

Wykonanie:
Garść sałaty wykładamy na talerz, układamy na niej wcześniej umyte i pokrojone na połówki pomidorki koktajlowe.
Następnie dodajemy  odsączonego tuńczyka i pokrojony w kostkę ser.
Na koniec dodajemy pesto wedle uznania.
Przed zjedzeniem warto wymieszać sałatkę, żeby składniki ładnie nam się połączyły z pesto :)


*pesto z natki pietruszki i ziaren słonecznika:

Składniki
duży pęczek natki pietruszki
ok 1/2 szklanki ziaren słonecznika
2 ząbki czosnku
1/3 szklanki oliwy z oliwek
sól i pieprz do smaku

Wykonanie:
Pozbywamy się wszystkich łodyżek natki pietruszki a listki dokładnie myjemy.
Ziarna słonecznika prażymy na  rozgrzanej patelni ciągle mieszając, żeby się nie przypalił.

Następnie wrzucamy wszystkie gotowe składniki do blendera wraz z oliwą i dokładnie miksujemy.
Jeżeli masa jest zbyt gęsta należy dolać trochę oliwy i ponownie zmiksować.
Doprawić solą i pieprzem i dokładnie wymieszać.

PS. Pesto jest bardzo smaczne i można dodawać go do makaronu lub smarować nim  kanapki.





środa, 27 sierpnia 2014

Sos grzybowy

Składniki:
Grzyby leśne
1 duża cebula
duży jogurt grecki lub śmietana 18%
natka pietruszki
sól i pieprz
2-3 łyżki oleju
3 ziarenka ziela angielskiego
1-2 ząbki czosnku



Przygotowanie:
Dokładnie oczyszczone i umyte grzyby pokroić w kostkę.
Podgotować przez kilka minut w garnku.
Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju, następnie dodać podgotowane grzyby wraz z niewielką ilością wywaru.
Dodać ziele angielskie.
Dusić pod przykryciem kilka minut.
Następnie do śmietany dodać troszkę wywaru , dokładnie wymieszać i dodać do sosu.
Całość zagęścić mąką (w kubeczku wymieszać płaską łyżkę mąki z niewielką ilością sosu tak, żeby nie było grudek).
Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek oraz posiekaną natkę pietruszki.
Doprawić solą i pieprzem i pogotować jeszcze chwilkę na wolnym ogniu.






Pyszna szarlotka z budyniem

Przepis na to kruche ciasto otrzymałam kilka lat temu od przyjaciółki :)
Jest rewelacyjne i rozpływa się w ustach.
Z okazji przyjazdu moich rodziców, postanowiłam zrobić szarlotkę i użyłam tego właśnie przepisu na kruche ciasto. Miałam również litrowy słoik prażonych domowych jabłek, które nadawały się idealnie :)
Postanowiłam dodać również budyń, efekt był rewelacyjny :)
Gorąco polecam !!! :)


Składniki na kruche ciasto:
1/2 kg mąki krupczatki
1 margaryna
2 żółtka + 1 całe jajko
3/4 szklanki cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka śmietany 18%

Dodatkowo:
litrowy słoik uprażonych jabłek
1 budyń waniliowy
0,5 l mleka
bułka tarta
cynamon Prymat
1/4 łyżeczki mielonych goździków

Przygotowanie:
Wszystkie składniki na kruche ciasto zagnieść, podzielić na 2 równe części i odłożyć na ok 30 minut do lodówki.

Po tym czasie wyjąć jedną część, rozwałkować i ułożyć na posmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą blaszce (ja użyłam dużej blachy).
Nakłuć Ciasto widelcem i podpiec w rozgrzanym do 180*C  piekarniku przez ok 15 minut.

Następnie na podpieczone ciasto posypać bułkę tartą (ok 3-4 łyżki), rozprowadzić jabłka
 (przed położeniem jabłek doprawiłam je jeszcze cynamonem i goździkami, żeby były bardziej wyraźne), na jabłka ponownie rozsypać  bułkę tartą.

Ugotować budyń zgodnie z przepisem na opakowaniu i gorący rozprowadzić na jabłkach.

Białka, które zostały ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli i rozprowadzić na budyniu.

Wyjąć z lodówki drugą część ciasta i zetrzeć na grubych oczkach tarki tak, żeby przykryć pianę.

Piec w temperaturze 180*C przez ok 60 minut.

PS. Można również posypać wystudzoną szarlotkę cukrem pudrem.





sobota, 16 sierpnia 2014

Mocno cynamonowo-czekoladowe babeczki z jabłkami

Druga propozycja urodzinowych muffinek dla Agi :)
Poniżej możecie znaleźć przepis na babeczki o mocnym cynamonowym spodzie i czekoladowej górze, wszystko dopełniają kawałki jabłek i prażona mieszanka ziarenek o aromacie cynamonowym :)



Składniki:

  • 1,5 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1 jajko
  • 0,5 szklanki mleka
  • 0,5 szklanki oleju (lub rozpuszczonego masła)
  • 1 cukier wanilinowy
  • pół łyżeczki sody
  • łyżeczka cynamonu
  • 2-3 łyżeczki kakao
  • 1 jabłko (obrane i pokrojone w kostkę, można je również obtoczyć w cynamonie)
  • mieszanka prażonych ziarenek Cynamonowy Raj - Możecie je znaleźć tutaj


Przygotowanie:

Wszystkie suche składniki wsypuję do miski, następnie dodaje jajko, mleko oraz olej.
Wszystko dokładnie miksuje na gładką gęstą masę.


Podzielić ciasto na 2 części. Do jednej   dodać cynamon, do drugiej 2 łyżeczki kakao.

Uzupełniamy dno foremki jasną masą, na niej układamy kawałki jabłek i przykrywamy masą kakaową.

Na wierzchu również układamy kawałki jabłek i obsypujemy mieszanką pysznych prażonych ziarenek (ja użyłam mieszanki Cynamonowy Raj. Możecie je znaleźć tutaj)

Wychodzi ok 12-13 muffin.

Następnie wkładamy je do piekarnika  nagrzanego do 180 stopni- piekę w tej temp. ok 15- 20 minut.





Muffinki z białą czekoladą i owocami

Dziś proponuję pyszne muffinki z białą czekoladą, malinami i borówkami. 
Całość jest dopełniona gorzką czekoladą:)
Upiekłam je na urodziny koleżanki i mam nadzieję, że nie kłamała, gdy mówiła, że są pyszne ;)





Składniki:


  • 150 g cukru
  • 150 g miękkiego masła
  • 190 g mąki pszennej tortowej
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 jajka


Dodatki:
biała czekolada
maliny
borówki
gorzka czekolada


Przygotowanie:
  • Masło miksujemy z cukrem stopniowo dodając jajka.
    Następnie wsypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia i dokładnie miksujemy.

    Na dno foremki nakładamy troszkę ciasta tak, żeby przykryć jej dno. Kładziemy kostkę białej czekolady, borówkę i malinę.
    Przykrywamy ciastem tak, żeby nie przekroczyć 3/4 wysokości  foremki.
    Na wierzch kładziemy drugą kostkę białej czekolady i owoce.

    Wychodzi ok 12-13 muffin.

    Pieczemy około  15 - 20  minut w 180 stopniach. 

Po upieczeniu studzimy muffinki i polewamy je gorzką czekoladą rozpuszczoną w kąpieli wodnej (wystarczy rozpuścić kilka kostek).





piątek, 15 sierpnia 2014

Omlet z płatkami owsianymi i otrębami

W dniu dzisiejszym proponuje omlet na słodko z serkiem waniliowym, owocami i pysznymi ziarenkami :)
Uwielbiam takie dni, kiedy nie dzwoni mi budzik i mogę leniuchować do południa w piżamie, a później spokojnie przygotować sobie pyszne śniadanko i kawę :)

Udanego długiego weekendu kochani! :)


Składniki:
2 jajka
1 łyżka mąki
2 łyżeczki cukru wanilinowego
1-2 łyżeczki cukru
2 łyżki płatków owsianych
1 łyżka otrębów owsianych
szczypta soli
1/3 łyżeczki sody
olej lub masło do smażenia

Wykonanie:
Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli.
Następnie dodać żółtka, cukry, mąkę z sodą, płatki owsiane oraz otręby
Wszystko dokładnie wymieszać i wylać na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością tłuszczu.
Smażyć do momentu aż będzie zarumieniony z obu stron.

Ja podałam z serkiem waniliowym i owocami :)
Całość posypałam mieszanką ziarenek Cynamonowy raj :)
Możecie znaleźć je tutaj :)







czwartek, 14 sierpnia 2014

Wątróbka wieprzowa duszona z cebulką

Wątróbkę się kocha albo nienawidzi.
Ja jem wątróbkę dopiero od kilku lat.
Gdy byłam dzieckiem, na sam jej widok robiło mi się gorąco ;)
Teraz nikt nie musi mnie namawiać i wmawiać, że jest zdrowa, bo jestem tego świadoma :)
Jest znakomitym źródłem żelaza, solidnej dawki cynku oraz bogactwem witamin z grupy B, ale również.. białka :)
Dlatego warto ją jeść :)


Poniżej przepis na duszoną wątróbkę.


Składniki:
ok 0,5 kg wątróbki wieprzowej
mąka do obtoczenia wątróbki
2 duże cebule
olej rzepakowy (Ja użyłam oleju rzepakowego z   LABORATORIUM BIOOIL )
sól i pieprz

Przygotowanie:
Wątróbkę myjemy i pozbawiamy żyłek. Wkładamy do miseczki i zalewamy ją mlekiem tak, żeby była cała przykryta.
Odstawić na godzinkę, żeby troszkę zmiękła.
Następnie kroimy wątróbkę na małe kawałki i obtaczamy delikatnie w mące.
Obsmażyć delikatnie z dwóch stron.
Cebulę pokroić i dodać do wątróbki.
Dusić pod przykryciem kilka minut.
Na sam koniec doprawić solą i pieprzem.



Print